Ulaşım Sistemleri Otomasyonu

Ulaşım Sistemleri Otomasyonu

Dünyamızdaki sosyal ve ekonomik düzenin değişmesiyle birlikte, yerleşim yerleri sanayi ve ticaret merkezleri haline gelmiştir. İnsanların daha kalabalık şehirlerde yaşamaya başlamaları, şehirler arası ulaşımın gün geçtikçe önem kazanması ve yoğun olarak kullanılması ile beraber ulaşım sorunları baş göstermeye başlamıştır.
Ulaşım sistemleri otomasyonu, baş gösteren ulaşım sorunları için uygulanan çözümlerin bir parçasıdır. Tünellerin ulaşım alanında daha fazla kullanılmasıyla beraber mesafeler azalırken,Tünellerin ulaşım alanında daha fazla kullanılmasıyla beraber mesafeler azalırken, sistemlerinde, tünel otomasyonu artık tünel uygulamalarının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir.
Geleceğin seyahat ve taşımacılığının karadaki öncüsü olarak gösterilen raylı sistemlerde ise, güvenlik, kapasite ve enerji etkinliğini artıracak iki temel faktör, elektrik ve otomasyon olarak beliriyor. Bu yüzden gün geçtikçe raylı sistemler için de elektrik ve otomasyon olarak beliriyor. Bu yüzden gün geçtikçe raylı sistemler için de SCADA ve otomasyon sistemleri önemli bir rol oynamaya başlamıştır.
Ulaşım için böyle kritik sistemlerin yedekli bir SCADA sistemi ile izlenmesi Ulaşım için böyle kritik sistemlerin yedekli bir SCADA sistemi ile izlenmesi, Havalandırma, aydınlatma, yangın algılama, izleme, trafik kontrol ve elektrik sistemlerinden alınan bilgilerin bir araya getirilmesi ile oluşabilecek her türlü arızaya karşı hızlı müdahale imkanı sağlanmaktadır.